#GÜREŞ

2019 Dünya Güreş Şampiyonası’na genel bakış

17 Eylül 2019 Salı
2019 Dünya Güreş Şampiyonası’na genel bakış
#GÜREŞ

2019 Dünya Güreş Şampiyonası’na genel bakış

17 Eylül 2019 Salı
Paylaş

2019 Dünya Güreş Şampiyonası Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da başladı. 2020 Tokyo Olimpiyatları'na kota verecek Dünya Şampiyonası, olimpiyatlardan önceki en önemli şampiyona olma özelliğini taşıyor. Bu şampiyonada erkekler serbest ve grekoromen stil ile kadınlarda onar sıklette müsabakalar gerçekleştirilecek. Türk sporu, 30 milli sporcusu ile müsabakalarda madalya mücadelesi verecek.

Olimpik sıkletlerde ilk 6'da yer alan güreşçiler, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılmaya hak kazanacak. Türk sporu, bu önemli şampiyonada tüm sıkletlerde madalya mücadelesi verecek. 2019 Nisan ayında Romanya'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 6 altın, 2 gümüş ve 8 bronz olmak üzere 16 madalya kazanarak organizasyon tarihindeki en iyi derecesini elde eden millilerimiz, bu başarısını Dünya Şampiyonası'nda da sürdürmeye çalışacak.

Geçen seneye dönüp baktığımızda ise 2018’de Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türk sporu 9 madalyanın sahibi olmuştu. Bu sonuçla millilerimiz; kadınlar, serbest ve grekoromen stilde beraber yapılan şampiyonalarda ilk kez 9 madalyanın sahibi olma başarısı göstermişti.

Bugünlerde Türk sporu adına minderde ter dökecek ve madalya peşinde olacak olan milli sporcularımız, geçmiş şampiyonalarda olduğu gibi bu şampiyonada da Türk sporunu kuşkusuz en iyi şekilde temsil edeceklerdir. TURKSPORU ailesi olarak, yeni başarılarla gururlanacağımız güzel bir turnuva olmasını diliyoruz.

Dünya Şampiyonası’nda beklentilerimizin yüksek olduğu, başarılarıyla Türk sporu tarihine adını altın harflerle yazdırmış dört milli güreşçimiz:

haberdetay

Rıza Kayaalp

10 Ekim 1989 Yozgat doğumlu Rıza Kayaalp için Kazakistan'daki Dünya Güreş Şampiyonası, ayrı bir önem taşıyor. Kariyerinde 3 dünya şampiyonluğu bulunan Rıza, Kazakistan'da da altın madalya kazanması halinde Türk güreş tarihine geçecek. Rıza, sıkletinde zirvede yer alması durumunda grekoromen stilde üçer şampiyonlukları bulunan eski güreşçiler Hamza Yerlikaya ve Selçuk Çebi'yi geride bırakacak. Milli sporcumuz, böylece dünya şampiyonalarında grekoromen stilde 4 altın madalya kazanan ilk Türk güreşçimiz olacak. Grekoromen stil 130 kiloda mücadele eden Rıza, bu yıl Romanya'da 9. Avrupa şampiyonluğuna ulaşarak, Türk sporcular arasında Hamza Yerlikaya ile paylaştığı rekorun tek sahibi olmuştu. Rıza Kayaalp’in hem Türk sporu adına hemde kendi kariyeri adına bu şampiyonadan istediği sonucu almasını bekliyoruz.

Kişisel Bilgiler

tc
Doğum Tarihi:

10 Ekim 1989

Boy:

1.83 M (6/0 in)

Kilo:

130 Kg

Branş:

Grekoromen

haberdetay

Taha Akgül

22 Kasım 1990 Sivas doğumlu, olimpiyat şampiyonu milli güreşçimiz Taha Akgül, kariyerindeki üçüncü dünya şampiyonluğuna Kazakistan'da ulaşmayı hedefliyor. Taha, Romanya'da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda finalde Gürcü Geno Petriashvili'yi yenerek altın madalya kazanmıştı. Bu sonuçla 7. Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Taha, son olarak 2015 Las Vegas'ta dünya şampiyonu oldu. 2016 Rio Olimpiyatları'nda altın madalya kazandıktan sonra katıldığı 2017 Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalyada kalan Taha, geçen yıl ise çeyrek finalde elenmişti. Bu şampiyonada beklentilerimizin yüksek olduğu sporcularımızın başında gelen Taha Akgül’den bir dünya şampiyonluğu daha kazanmasını bekliyoruz.

Güreş

Kişisel Bilgiler

tc
Doğum Tarihi:

22 Kasım 1990

Boy:

1.92 M (6/4 in)

Kilo:

125 Kg

Branş:

Serbest

haberdetay

Yasemin Adar

6 Aralık 1991 Balıkesir doğumlu Yasemin Adar, güreşçi ve eski gülle atmacıdır. Spor hayatına gülle atma ile başlayan Adar, daha sonra güreşte mücadele etmeye başladı. Mersin'deki 2013 Akdeniz Oyunları'nda mücadele eden Adar, 72 kg kategorisinde altın madalya kazandı. 2016'da Riga'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda kadınlarda Türkiye'ye ilk altın madalyayı kazandıran sporcumuz oldu. Paris'teki 2017 Dünya Güreş Şampiyonası'nda, 75 kg kategorisinde de altın madalya kazanarak organizasyon tarihinde Türk sporu adına bunu başaran ilk kadın güreşçimiz olma başarısını gösterdi. Yasemin Adar’dan bu önemli şampiyonada da Türk kadınının gücünü tekrar tüm dünyaya göstermesini bekliyoruz.

Güreş

Kişisel Bilgiler

tc
Doğum Tarihi:

6 Aralık 1991

Boy:

1.81 M (5/11 in)

Kilo:

76 Kg

Branş:

Serbest Stil

haberdetay

Metehan Başar

19 Şubat 1991 Sakarya doğumlu Metehan Başar, miili takım kariyerinin yanında İstanbul Büyükşehir Belediyespor sporcusudur. 2017 ve 2018'de dünya güreş şampiyonu olup altın madalya kazandı. 2015 Avrupa Oyunları'nda bronz, 2017 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda gümüş, 2018 Akdeniz Oyunları'nda ise altın madalya kazandı. Son iki Dünya Şampiyonası'nda altın madalya elde ederek dikkatleri üstüne çeken milli sporcumuz Metehan Başar, üst üste 3. kez dünya şampiyonu olmaya çalışacak. Bizlerde Metehan Başar’dan Türk sporu adına bu tarihi başarıyı gerçekleştirmesini bekliyoruz.

Kişisel Bilgiler

tc
Doğum Tarihi:

19 Şubat 1991

Boy:

1.79 M (5/10 in)

Kilo:

87 Kg

Branş:

Grekoromen