#BASKETBOL

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın tarihindeki en önemli başarıları

9 Ağustos 2019 Cuma
A Milli Erkek Basketbol Takımımızın tarihindeki en önemli başarıları
#BASKETBOL

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın tarihindeki en önemli başarıları

9 Ağustos 2019 Cuma
Paylaş

A Milli Erkek Basketbol Takımımızın, 31 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında Çin’in ev sahipliğinde düzenlenecek olan, FIBA 2019 Erkekler Dünya Basketbol Şampiyonası’nda boy göstermeye hazırlandığı bu günlerde ülkemizin basketboldaki en önemli başarılarını derledik.

haberdetay

1999 Avrupa Basketbol Şampiyonası: “Devleri dize getirdik”

Fransa'nın ev sahipliğindeki turnuvada İtalya, Bosna Hersek ve Hırvatistan'ın olduğu gruptan averajla lider çıkan milli takım, ikinci tur gruplarında da Litvanya, İtalya, Almanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile aynı grupta yer aldı.

Bu grubu da 3. sırada bitiren A Milli Basketbol Takımımız, çeyrek finalde ev sahibi Fransa'ya 66-63 yenildi. Klasman maçlarında Litvanya ve Almanya'ya kaybeden milli takım, şampiyonayı 8. sırada tamamladı.

A Milli takımımızın üç turnuvada daha sekizinciliği olmasına karşın bu turnuvadaki derece, İtalya ve Hırvatistan'ın olduğu gruptan lider çıkmak ve 2001'deki Avrupa Şampiyonası'nda final oynayan takımdan 8 basketbolcunun Fransa'daki turnuvada forma giymesi açısından büyük önem taşıyordu.

haberdetay

2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası: “Altın jenerasyon”

A Milli Basketbol Takımımızın, 2010'daki dünya ikinciliğinden sonraki en büyük başarısı da yine ülkemizde düzenlenen bir şampiyonada gerçekleşti. 2001 yılında Türkiye'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Basketbol Takımımız, çeyrek finalde Hırvatistan'ı, yarı finalde de Almanya'yı başa baş giden heyecanlı karşılaşmalar sonrasında saf dışı bırakarak, finale yükseldi.

Finalde dönemin güçlü takımı Yugoslavya'ya 78-69 yenilen A Milli Basketbol Takımımız, Avrupa ikincisi oldu. Milli takımın bu turnuvadaki kadrosunda, basketbol tarihimizde önemli yere sahip olan ve şu anda Türkiye Basketbol’u için çalışan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım, Milli Takım Menajeri Kerem Tunçeri, Türkiye Basketbol Federasyonu CEO'su Ömer Onan, Milli Takımlardan ve Liglerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok forma giyiyordu.

haberdetay

2006 Dünya Basketbol Şampiyonası: “6. büyük”

Japonya'da düzenlenen dünya şampiyonasında Yunanistan ve Brezilya ile aynı grupta yer alan A Milli Basketbol Takımımız, grubunu ikinci sırada tamamladıktan sonra ikinci turda Slovenya'yla karşılaştı.

Milli takım Slovenya'yı 90-84’lük skorla eleyerek çeyrek finale yükseldi ancak turnuvanın güçlü takımlarından Arjantin karşısında 83-58’lik skorla mağlup olarak klasman maçları oynadı. Klasman maçlarının ilk etabında Litvanya'yı 95-84 mağlup eden A Milli Basketbol Takımımız, Fransa'yla oynadığı beşincilik maçını 64-56 kaybetti ve 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın 6. Büyük takımı oldu.

haberdetay

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası: “Muhteşem serüven”

Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Basketbol Takımımız; Yunanistan,Porto Riko,Rusya,Çin ve Fildişi Sahili’nin olduğu grup maçlarını Ankara'da oynadı. 1. Tur C Grubu'ndaki 5 maçını da kazanan A Milli Basketbol Takımımız, gruptan lider olarak çıktı.

İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda 2. turda Fransa'yı, çeyrek finalde Slovenya'yı mağlup eden A Milli Basketbol Takımımız, yarı finalde Sırbistan'ı Kerem Tunçeri'nin bitime 4.3 saniye kala attığı unutulmaz basketle 83-82 yenerek tarihinde ilk kez finale çıktı.

İstanbul’da oynanan final karşılaşmasında arkasına aldığı taraftar desteğiyle birlikte A Milli Basketbol Takımımız, katıldığı her turnuvanın favorisi gösterilen “rüya takım” olarak nitelendirilen ABD'nin rakibi oldu. Güçlü rakibine 81-64 yenilen milli takımımız, dünya ikincisi olarak kürsüye çıktı ve ülke basketbolunun en iyi derecesini elde etti.

haberdetay

31 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan ve dünyanın en iyilerinin boy göstereceği FIBA 2019 Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda, tecrübeli ve genç oyunculardan kurulu kadrosuyla, hazırlık karşılaşmalarında aldığı iyi sonuçlarla güzel bir hava yakalayan, A Milli Erkek Basketbol Takımımızdan geçmişte olduğu gibi ülkemizi gururlandıracak yeni başarılar bekliyoruz.

TURKSPORU ailesi olarak, A Milli Erkek Basketbol Takımımıza, FIBA 2019 Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda başarılar dileriz.