#GENEL

Başarılarıyla Türk sporuna ilham veren 8 kadın sporcu

8 Mart 2019 Cuma
Başarılarıyla Türk sporuna ilham veren 8 kadın sporcu
#GENEL

Başarılarıyla Türk sporuna ilham veren 8 kadın sporcu

8 Mart 2019 Cuma
Paylaş

Son yıllarda kadın sporcular Türk sporu tarihine birbirinden değerli başarılar ekledi. Kadın sporcularımızın Avrupa ve dünyada aldıkları derecelerin ilham verici etkisi hem kadınlar hem de spor yapan genç kuşaklar üzerinde oldukça önemli bir işleve sahip oldu. Artık erkeklerin egemenliğinde gözüken spor dallarında kadınların elde ettiği dereceler ve madalyalar konuşulur oldu. İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başarılarıyla ve ilkleriyle 8 farklı branştan Türk sporuna ilham veren 8 kadın sporcu:

haberdetay

Yasemin Adar (Güreş)

Türkiye’nin en başarılı kadın güreşçilerinden biri olan Yasemin Adar, 6 Aralık 1991’de Balıkesir’de doğdu. Spora gülle atmayla başlayan Adar, ilerleyen zamanda güreşe yöneldi. Mersin’de düzenlenen 2013 Akdeniz Oyunları’nda altın madalyayı ülkesine kazandıran milli sporcu, 2016 ve 2017’deki Avrupa Şampiyonaları’nda da altın madalyayı Türk sporuna kazandırdı. Adar ayrıca Paris’te düzenlenen 2017 Dünya Güreş Şampiyonası’nda da 75 kg’da birincilik kürsüsünün sahibi oldu.

haberdetay

Serap Özçelik Arapoğlu (Karate)

18 Aralık 1988’de İstanbul’da dünyaya gelen Serap Özçelik Arapoğlu, Türk sporunun yetiştirdiği en başarılı kadın karatecilerden birisi. 2013 Akdeniz Oyunları ve 2015 Avrupa Oyunları’nda altın madalyanın sahibi olan başarılı sporcu, 2018 Akdeniz Oyunları’nda ise bronz madalya kazandı. Milli sporcu en büyük başarısını ise Kasım 2018’de Madrid’de düzenlenen Dünya Karate Şampiyonası’nda gümüş madalyanın sahibi olarak kazandı.

haberdetay

Yasemin Ecem Anagöz (Okçuluk)

Türk okçuluğunun yetiştirdiği en parlak değerlerden biri olan Yasemin Ecem Anagöz, 14 Ekim 1998 İzmir doğumlu. 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türk sporunu temsil eden Anagöz, 2018 Akdeniz Oyunları’nda bronz madalyanın sahibi oldu. Milli okçu Dünya Okçuluk Federasyonu tarafından 2018’de Yılın Kadın Okçusu ödülüne layık görüldü.

haberdetay

Zübeyde Süpürgeci (Para Atletizm)

20 Temmuz 1993’te dünyaya gelen Zübeyde Süpürgeci, başarıları ve kırdığı rekorlarla Türk sporunun yıldızlarından biri olmaya devam ediyor. 2018 Para Atletizm Avrupa Şampiyonası’nda T54 kategorisinde 200 metrede 30.96’lık derecesiyle altın madalyaya uzanan Süpürgeci, aynı zamanda şampiyona rekorunun da yeni sahibi oldu.

haberdetay

Şahika Ercümen (Serbest Dalış)

Türkiye’de serbest dalış diyince akla gelen ilk isim olan Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985’te Çanakkale’de doğdu. Sualtı hokeyi ve sualtı ragbisi gibi branşlarda da milli formayı giyen Ercümen, serbest dalış milli takımıyla bir çok kez Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’na katıldı. 2006’da katıldığı Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda Türkiye rekorunu kıran başarılı sporcu, Şubat 2019’da Antarktika’da dalış yapan ilk Türk sporcu olma ünvanını da elde etti.

haberdetay

Melike Pekel (Futbol)

Türkiye Kadın Milli Futbol Takımı’nın 10 numarası Melike Pekel, 14 Nisan 1995’te Almanya’nın Münih şehrinde dünyaya geldi. Bayern Münih gibi köklü bir kulüpte forma giydikten sonra Fransa’nın Metz takımına transfer olan Pekel, bu kulüpte gösterdiği performansla Avrupa’nın en güçlü takımlarından Paris Saint Germain’e transfer edildi. Ağustos 2015’ten beri ay-yıldızlı formayı da taşıyan başarılı sporcu, günümüzde Bordeaux için mücadele ediyor.

haberdetay

Nisanur Erbil (Eskrim)

22 Nisan 2003 doğumlu olan Nisanur Erbil, eskrim branşında Türk sporunu gururla temsil etmeye devam ediyor. İspanya’da düzenlenen 2018 Akdeniz Oyunları’nda ve Arjantin’deki 2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda ay-yıldızı taşıyan Erbil, en büyük başarısını ise Şubat 2019’da yaşadı. Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nda mücadele eden başarılı sporcu, altın madalyayı Türk sporuna kazandırmayı başardı.

haberdetay

İrem Yaman (Tekvando)

4 Ağustos 1995’te Ankara’da dünyaya gelen İrem Yaman, 8 yaşında başladığı tekvandoda Türk sporunun sayılı isimleri arasına girmeyi başardı. Katıldığı ilk uluslararası turnuva olan 2014 Avrupa 21 Yaş Altı Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya alma başarısı gösteren Yaman, gösterdiği performansla Avrupa’nın sayılı tekvandocuları arasına girmeyi başardı. Başarılı sporcu son olarak ABD Açık Tekvando Turnuvası’nda Türk sporuna altın madalya kazandırmayı başardı.