#SU SPORLARI

Birgül Erken'den yeni dünya rekoru denemesi

11 Ağustos 2020 Salı
Birgül Erken'den yeni dünya rekoru denemesi
#SU SPORLARI

Birgül Erken'den yeni dünya rekoru denemesi

11 Ağustos 2020 Salı
Paylaş

Milli dalışçımız Birgül Erken, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yaptığı dalışta 160 metre olan ‘tek nefesle su altında paletle yatay en uzun mesafe’ kategorisinde Guinness Dünya Rekoru'nu 165 metreye ulaşarak geçti.

Birgül Erken, sağlık çalışanlarının fedakarlığına ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Anafartalar Zaferi'nin 105'inci yıl dönümünde ilçeye bağlı Ayvacık ilçesi Sokakağzı mevkisinde, 160 metreyle Rus sporcu Veronika Kravtcova'ya ait olan ‘tek nefesle su altında paletle yatay en uzun mesafe’ dünya rekorunu 165 metreyle kırmak için dalış yaptı.

Milli sporcumuz vatandaşların da desteğiyle 165 metreye ulaşmayı başardı.

haberdetay

Rekor denemesi sırasında güvenlik dalgıçlarından birinin milli sporcumuzun koluna temas etmesi nedeniyle Brezilyalı hakem rekorun tekrar değerlendirmesine karar verdi.

Dalışın ardından açıklamalarda bulunan Birgül Erken, uzun bir çalışma sürecinin ardından bugüne geldiklerini belirterek "Rekoru kırdık ancak bir terslik oldu bir protokol hatası gerçekleşti. Ekipte biri bana dokundu. Protokol hatasıyla Guinness'e sunacağız. Kabul ederlerse rekor geçerli sayılacak." diye konuştu.

Yaşanan protokol hatasından dolayı Guinness yetkililerince izlenecek sudaki video çekimlerinin ardından yeni dünya rekorunun onayının karara bağlanacağı öğrenildi.