#YÜZME

Emre Sakçı: Başarım, olimpiyata giden yolda bir mihenk taşı

23 Ekim 2020 Cuma
Emre Sakçı: Başarım, olimpiyata giden yolda bir mihenk taşı
#YÜZME

Emre Sakçı: Başarım, olimpiyata giden yolda bir mihenk taşı

23 Ekim 2020 Cuma
Paylaş

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Uluslararası Yüzme Ligi'nde erkekler 50 metre kurbağalamada birinci olan milli yüzücümüz Emre Sakçı, Tokyo Olimpiyatları'ndan madalya ile dönmek istediğini belirtti

Altın madalya kazandığı ve bu kategoride tarihin en iyi 9. derecesini yaptığı yarışta olimpiyat ile dünya şampiyonlukları bulunan Büyük Britanyalı Adam Peaty'yi geride bıraktığını anımsatan 23 yaşındaki sporcu, şu ifadeleri kullandı:

"Ben 25.74'lük bir derece ile birinci oldum. Adam Peaty ise 26.06 ile yarışı ikinci sırada tamamladı. Türkiye'de birçok sporcu onu örnek alırdı. Burada onun geçilebileceğini göstermek bana nasip oldu. Adam Peaty'yi geçmek gurur verici bir şey. Kendisi yarıştan sonra mesaj atarak beni tebrik etti. Çok keyifli bir yarış olduğunu iletti. Çok mutluyum."

Asıl hedefim olimpiyatlar

Tokyo'da gelecek yıl düzenlenecek olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil edecek Emre, asıl hedefinin orada başarı elde etmek olduğunu söyledi:

"Sayısız Türkiye birinciliğim ve rekorum var. Aynı zamanda dünya gençler rekoru sahibiyim. Onun dışında dünya beşinciliğim ve Avrupa ikinciliğim var. Ama asıl hedefim olimpiyatlarda başarılı olmak. Buradaki başarım olimpiyatlara giden yolda güzel bir mihenk taşı oldu. İnşallah buradaki performansımızın çok daha iyisini olimpiyatlara taşıyacağız. Her sporcunun olduğu gibi benim de en büyük hedefim olimpiyat madalyası kazanmak. İnşallah o madalyayı da ülkemize getireceğiz."

haberdetay

"Burada dünyanın en iyi sporcularıyla yarışıyoruz"

Milli sporcumuzun antrenörü Türker Oktay, Emre Sakçı ile yaklaşık 12 yıldır birlikte çalıştıklarını belirterek, hedefinin her zaman olimpiyatlarda başarı yakalayacak sporcular yetiştirmek olduğunu dile getirdi.

En büyük avantajının Emre'nin ailesi ile aynı şeyleri düşünmeleri olduğunu vurgulayan Oktay, "Emre ile tanıştığımızda henüz 11 yaşındaydı. Ailesi de Emre hakkında aynı şeyleri hedeflediklerini ifade edince, yolumuz birleşmişti. O günden bugüne bir yol haritası çizdik. Bugüne kadar koyduğumuz bütün ara hedefleri başarıyla geçtik. Olimpiyat barajını geçmiş bulunmaktayız. Şu an dünyanın en büyük organizasyonundayız. Bu organizasyon bizim için olimpiyatlar öncesi bir basamak. Çünkü burada dünyanın en iyi sporcularıyla yarışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Oktay, Emre'nin gelişiminin gayet iyi olduğuna ve sporcunun potansiyelini henüz tam yansıtamadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti

"Çünkü Emre hala büyüyor. Bu sadece boy olarak algılanmasın. Emre, hem fizik hem de beyin olarak büyümeye devam ediyor. Psikolojik gelişimi sürüyor. İleriki yıllarda Emre'nin daha keyifli yarışlarını izleyeceğiz."

Kişisel Bilgiler

tc
Doğum Tarihi:

15 Kasım 1997

Boy:

2.03 M (6/8 in)

Kilo:

103 Kg

Branş:

Serbest Stil, Kurbağalama Stil