#UZAKDOĞU SPORLARI

Genç taekwondocularımız 2021 şampiyonalarına da hazır

15 Ekim 2020 Perşembe
Genç taekwondocularımız 2021 şampiyonalarına da hazır
#UZAKDOĞU SPORLARI

Genç taekwondocularımız 2021 şampiyonalarına da hazır

15 Ekim 2020 Perşembe
Paylaş

Tekirdağ'da küçük yaşta başladıkları taekwondoda başarılı sonuçlar elde eden Azra Çavuş, Işıl Zafer ve Tuğçe Tokgöz, pandemi nedeniyle gelecek yıla ertelenen şampiyonalarda kürsüye çıkmak istiyor. Çavuş, Zafer ve Tokgöz, 2021 yılına ertelenen şampiyonalarda madalyalarına yenilerini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

17 yaşındaki başarılı taekwondocu Çavuş, antrenörü Oğuzhan Tokgöz ile tanıştıktan sonra bu sporu daha da sevdiğini ve hiç bırakmadığını ifade etti:

"Tekvandoda dünya ve Avrupa şampiyonluğum var. Kürsüye çıkıp ülkemizin bayrağını dalgalandırmak gurur verici. Bu spor aynı zamanda insana öz güven kazandırıyor. Kızların kendilerini savunmaları için de yapacakları en güzel spor tekvando."

Milli sporcu 16 yaşındaki Işıl Zafer ise taekwondoya bir broşürde görüp merak ettikten sonra başladığını ifade etti. İlk başlarda bu sporu yaparken oldukça zorlandığını vurgulayan Zafer, şöyle devam etti:

"Kendimi geliştirdikten sonra güzel dereceler kazandım. Türkiye ve Balkan şampiyonluğu, dünya ve Avrupa ikinciliği elde ettim. Taekwondo esneklik gerektirdiği için kızlara uygun bir spor. Herkes yapabilir. Hedeflerim gelecek yılki dünya ve Avrupa şampiyonalarında kürsüye çıkmak ve daha sonra olimpiyatlar. Şampiyonalarda kürsüye çıkmak insana gurur veriyor. Bunu devam ettirmek ve daha da başarı elde etmek istiyorum. Küçük sporcuların da beni örnek alması sevindirici, bu insanı mutlu ediyor."

haberdetay

Milli sporcu 22 yaşındaki Tuğçe Tokgöz ise taekwondoya ilk başladığında maçlarda yenildiği için ağladığını anlattı.

Zamanla bu sporu sevdiğini belirten Tokgöz, "İlk başlarda maçları kaybedince üzülüyordum. Beni sürekli yenen bir rakibim vardı. Onu yenebilmek için devam ettim. Ona 7 kez üst üste yenilmiştim. Daha sonra onu Türkiye şampiyonası finalinde nakavt ederek yendim ve şampiyon oldum." İfadelerinde bulundu.

Taekwdo antrenörü Oğuzhan Tokgöz de bu sporun özellikle kızlar için güzel bir branş olduğunu ifade etti. Yetiştirdiği 11 milli sporcunun 9'unun kız olduğunu anlatan Tokgöz, şunları kaydetti:

"En çok dereceyi kız sporcularımız getirdi. Kızlar bu spor için çok uygun. İlk başlarda dengeyi geliştirme ve esneklik çalışmaları yapıyoruz. Kızlar çabuk gelişme gösteriyor. Dünya şampiyonu olan sporcumuz Azra 3,5 yılda sıfırdan başladı ve dünya şampiyonu oldu. Sporcular canla başla antrenmanlarına devam ediyor. Bizler de bu dönemde onların motivasyonunu yüksek tutmaya çalışıyoruz. Pandemi sonrası sporcularımızın yeni güzel dereceler yapmasını bekliyorum."