#GÜREŞ

Milli güreşçilerimiz Tokyo 2020'de 3 bronz madalya kazandı

8 Ağustos 2021 Pazar
Milli güreşçilerimiz Tokyo 2020'de 3 bronz madalya kazandı
#GÜREŞ

Milli güreşçilerimiz Tokyo 2020'de 3 bronz madalya kazandı

8 Ağustos 2021 Pazar
Paylaş

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye güreş branşında 3 bronz madalya kazandı.

Güreşte ülkemizi 9 sporcumuz temsil ederken, milli güreşçilerimiz altın madalya alma başarısı gösteremedi.

Türkiye, 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Rıza Kayaalp, Yasemin Adar ve Taha Akgül ile madalya kazandı.

Grekoromen stilde Rıza Kayaalp

Grekoromen stil 130 kiloda altın madalya hedefiyle gelen Rıza Kayaalp, yarı finalde Kübalı rakibi Mijain Lopez Nunez'e yenilince altın madalya şansını yitirdi.

Bronz madalya mücadelesine çıkan Rıza Kayaalp, İranlı Amin Mirzazadeh'e üstünlük sağlayarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Rıza, bu başarısıyla üçer olimpiyat altını bulunan efsane haltercilerimiz Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu ile birer altın, gümüş ve bronz olimpiyat madalyasına sahip güreşçimiz Hamit Kaplan'ı madalya sayısı bakımından yakaladı.

Milli sporcumuz, 3 olimpiyat madalyası kazanan 4. Türk olurken, 2. güreşçi olarak tarihe geçti.

haberdetay

Yasemin Adar kadınlarda tarih yazdı

'İlklerin kadını" olarak anılan Yasemin Adar ise Türkiye'ye kadın güreşinde ilk olimpiyat madalyasını getiren isim oldu.

2017 Dünya Şampiyonası'ndan altın madalya alarak bunu başaran ilk kadın Türk güreşçi olan Yasemin, Tokyo 2020'de tarihe geçmeyi bildi.

32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalya kazanan Yasemin, Türkiye'ye olimpiyat madalyası getiren ilk kadın güreşçi olarak tarihe adını yazdırdı.

Taha Akgül bronz madalya kazandı

Erkekler serbest stil 125 kiloda güreşen ve Rio 2016'da altın madalya kazanan Taha Akgül, Tokyo'da bronz madalya kazandı.

Taha Akgül, çeyrek finalde ABD'li Gable Dan Steveson'a yenilince final şansını yitirdi. Rakibinin finale çıkmasıyla repesaja çıkan milli güreşçimiz, Kırgız Aiaal Lazarev'i yenerek bronz madalya mücadelesine çıktı. Bu karşılaşmada Moğol Lkhagvagerel Munkhtur'a üstünlük kuran Taha Akgül, Tokyo 2020'yi üçüncü tamamladı.

Milli güreşçimiz olimpiyat oyunlarındaki ikinci madalyasını aldı.