#GENEL

Milli kayakçı Sıla Kara'ya Slovenya’dan özveri madalyası

16 Ekim 2020 Cuma
Milli kayakçı Sıla Kara'ya Slovenya’dan özveri madalyası
#GENEL

Milli kayakçı Sıla Kara'ya Slovenya’dan özveri madalyası

16 Ekim 2020 Cuma
Paylaş

Milli kayakçı Sıla Kara, 2019 sonunda Slovenya’da bir çocuğun hayatını kurtarmıştı. Sporcumuzun bu kahramanlığı, Slovenya Cumhuriyeti Polisi tarafından "özveri madalyası" ile ödüllendirildi.

Milli kayakçı Sıla Kara, şubat ayında Slovenya'da katıldığı Alp Disiplini Uluslararası Kayak Yarışmaları esnasında kayak pistinin zirvesine çıktığı telesiyejde (sandalyeli kayak lifti) yanında oturan ve dengesini kaybeden Sloven çocuğun aşağı düşmesini engelleyerek hayatını kurtarmıştı. Çocuk teleferikten düşerken o sırada ayağını uzatan Kara'nın kayak takımlarına tutunmuş, sporcumuz da elleriyle çocuğu havada yaklaşık 15 dakika tutmuştu.

Bu ilham verici hareketiyle, Slovenya’da 'kahraman' ilan edilen milli sporcumuz Kara, Slovenya Devleti tarafından madalya ile onurlandırıldı.

Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde düzenlenen nişan törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, milli kayakçı Sıla Kara, Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto katıldı.

haberdetay

Bakan Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada, Sıla Kara'nın insanlık adına önemli bir davranışta bulunduğuna işaret ederek, "Çok kıymetli sporcumuz Sıla Kara, uluslararası kayak müsabakasında kahramanca, cesurca bir tavırla bir çocuğun hayatını, onun istikbalini kurtarmış oldu. Hakikaten insanlık, sporun ruhu adına çok anlamlı bir tavrı ortaya koydu. Kendisini tebrik ediyorum." diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Sıla'nın davranışıyla tüm spor camiasına güzel bir şekilde örnek olduğunu dile getirerek, "Bu gurur, sınırları aşan bir gurur. Tüm dünyayı evrensel mesajıyla kuşatan bir gurur. 83 milyon Türk vatandaşının yüreğinde, kalbinde iz bıraktın. Yolun açık, başarıların daim olsun " ifadelerini kullandı.

Milli sporcu Sıla Kara da "Her insan yaşadığı sürede topluma ve insanlığa hizmet etmekle mükelleftir. Biz de Türk sporcuları olarak aldığımız eğitim ve sportif disiplinin yanında bu hoşgörüyle yetiştirildik." ifadelerinde bulundu ve Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." sözünü hatırlattı:

"Bizler de sporun yanı sıra insanlık adına her platformda elimizden gelenin en iyisini yapmak için buradayız. Sizler de bugün bizleri buraya davet ederek bizi yaşattınız. Umarım ki tüm dünya insanlarını yaşatmak ve toplumsal barışı kurmak üzere gayret ederler. Çok teşekkür ederim. Buradan Slovenya halkına sevgilerimi iletiyorum.”