#YÜZME

Şahika Ercümen’den Serbest Dalışta Dünya Rekoru

17 Aralık 2018 Pazartesi
Şahika Ercümen’den Serbest Dalışta Dünya Rekoru
#YÜZME

Şahika Ercümen’den Serbest Dalışta Dünya Rekoru

17 Aralık 2018 Pazartesi
Paylaş

Şahika Ercümen Yeni Dünya Rekorunu Cumhuriyet'e İthaf Etti

Kırdığı rekorlarla Türkiye'nin en ünlü sporcularından biri haline gelen Şahika Ercümen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şerefine bir rekora daha imza attı. Bu kez Salda Gölü'nde dalan Şahika ile yeni rekorunu ve hedeflerini konuştuk.

Bu seferki rekor denemenin özel bir anlamı var, bize bu fikrin ortaya çıkışından bahsedebilir misin?

Aslında bundan 7 sene önce Salda Gölü'nü ilk duyduğumda burada dalmak istemiştim fakat yeterli bilgiye ulaşamamıştım çünkü bu gölde neredeyse hiç dalınmamış. Geçtiğimiz sene burada keşif dalış' yapmaya geldim ve böyle özel bir bölgede "Neden Dünya rekorunu kırmayalım?" dedim.

Neden Salda Gölü'nü tercih ettin?

Amacım hem Salda Gölü'nün koruma çalışmalarına katkı sağlamak ve bu bölgeyi tüm dünyaya duyurmak, hem de Cumhuriyetimizin 95. yılına ithafen ülkemize Dünya Rekoru'nu kazandırmaktı.

Teknik anlamda da bu özel bir rekor denemesi oldu. Paletsiz ve tatlı suda bir deneme ilk kez mi yapıldı? Evet. Tatlı su olması işi çok zorlaştırıyor. Erkekler Dünya Rekoru 75 metre, kadınlarda Dünya Rekoru'nu kırabilmek ıçin 55 metre sınırını aşmak gerekiyor, gölde ise şartlar zorlayıcı. Bu yüzden kadınlarda daha önce hiç denenmemiş. Böylece dünyada bir ilke imza atmış olduk.

Su Sporları

Kişisel Bilgiler

tc
Doğum Tarihi:

16 Ocak 1985

Boy:

1.64 M (5/5 in)

Kilo:

50 Kg

Branş:

Serbest Dalış

Su altında neler hissettin?

Biraz heyecanlıydım çünkü bildiğimiz masmavi su altı dünyasından farklı olarak bu gölün derinliklerine hiç inilmemiş. Kendimi uzaya çıkıyorum gibi hissettim bir an. Antrenmanda 65 metreden çok daha derine daldık, karanlık, sessiz ve soğuktu. Fakat bu bilinmezlikten keyif aldım.

Bundan sonraki hedeflerin neler?

Kendi daha iyimi başarmak için çalışmalar devam edecek. Doğru nefes alma tekniklerini daha fazla insanla paylaşmak için farklı workshoplar düzenlemek istiyorum. Bir dönem yaptığımız su altı belgesellerine de devam etmek istiyorum.