#GENEL

Türk sporunun geleceği olan 10 genç sporcu

18 Mayıs 2019 Cumartesi
Türk sporunun geleceği olan 10 genç sporcu
#GENEL

Türk sporunun geleceği olan 10 genç sporcu

18 Mayıs 2019 Cumartesi
Paylaş

Bir ülkede sporun gelişimi o ülkenin genç sporcularının kazanmış olduğu başarılara bakılarak ölçülür. Genç sporcular başarılıysa ülke sporu da bir nevi teminat altına alınmış demektir. Her alanda olduğu gibi sporda da gençlik gelecek demektir. Türk sporu, her sene ortaya çıkan genç yetenekler ile farklı spor dallarında oldukça fazla başarı elde etmektedir. Olimpiyatlarda ilk kez temsil olunan branşlardan yeni Avrupa ve dünya şampiyonlarına kadar çok sayıda genç sporcu Türk sporunu gururlandırmaktadır. Bu başarılar aynı zamanda Türk sporunun da geleceğini aydınlatmaktadır. İşte 10 farklı branştan Türk sporunun geleceğinin teminatı olacak 10 sporcu:

haberdetay

Cengiz Ünder (Futbol)

14 Temmuz 1997 tarihinde Balıkesir’de dünyaya gelen Cengiz Ünder, futbola Bucaspor altyapısında başladı. Altınordu Futbol Kulübü'nde profesyonel kariyere geçiş yapan Ünder daha sonra İstanbul Başakşehir Futbol Kulünü'nde forma giydi. 2017-2018 sezonunda İtalyan'ya transfer olarak Serie A ekiplerinden AS Roma’nın sözleşmeli futbolcusu olmuştur. Roma ile hem İtalyan liginde hem de Şampiyonlar Ligi'nde forma giymiş ve oynadığı futbol ile genç yaşında takımın yıldız futbolcuları arasında yer almıştır. Alt yaş Milli takımlarında uzun süredir görev alan Ünder, 12 Kasım 2016 tarihinden beri A milli takım forması giymektedir. Cengiz Ünder, Türk sporunu Avrupa'da başarıyla temsil etmektedir.

haberdetay

Cedi Osman (Basketbol)

Cedi Osman, 8 Nisan 1995’te Ohri’de dünyaya geldi. KK Bosna takımında başladığı basketbol hayatını 2007 yılında Anadolu Efes altyapısına geçerek devam ettiren Osman, 2011 yılında Pertevniyal’de profesyonelliğe ilk adımını attı. Milli takım formasını ilk kez 2011 FIBA U16 Avrupa Şampiyonası’nda giyen Cedi Osman, 2013 FIBA U18 Avrupa Şampiyonası ve 2014 FIBA U20 Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşayan takımlarda yer aldı. A Milli Takım formasını ilk olarak 2014 FIBA Dünya Şampiyonası’nda giyen Cedi Osman’ın kariyerinde 1 Türkiye Kupası Şampiyonluğu ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu da bulunuyor. Cedi Osman, basketbol hayatına NBA ekiplerinden Cleveland Cavaliers takımında devam etmektedir.

haberdetay

Mete Gazoz (Okçuluk)

Mete Gazoz 1999 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 6 yaşında başladığı okçuluk sporunda kısa sürede adından söz ettirir hale gelen Gazoz, 2010 yılından itibaren bu sporu profesyonel olarak yapmaya başladı. 2013 yılından bu yana Türk sporunu uluslararası arenada başarıyla temsil eden Mete Gazoz, Nottingham'da düzenlenen 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası'ndaki bireysel kategorisinde gümüş madalya kazandı. 17 yaşında Rio 2016 Yaz Olimpiyatları'na katılan Gazoz, Türkiye kafilesindeki en genç sporcu oldu. 2017'de Arjantin'de gerçekleşen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda karışık takım klasik yay kategorisinde Yasemin Ecem Anagöz ile beraber dünya 3'üncüsü olan Gazoz'un pek çok başarısının arasında İspanya'nın Tarragona kentinde yapılan 2018 Akdeniz Oyunları'nda kazandığı altın madalya da vardır. 2018 yılında Dünya Okçuluk Federasyonu'nun gelecek vaat eden 5 okçu arasında gösterdiği Mete Gazoz, şu an dünya sıralamasında 5. sırada bulunmaktadır.

haberdetay

İpek Soylu (Tenis)

1996 yılında Adana’da doğan İpek Soylu, tenis oynamaya 6 yaşında Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde başladı. On yaşında iken katıldığı Romanya turnuvası tenis sporunda geleceğinin şekillenmesinde rol oyandı. WTA’nın parlayan genç yıldızlarından biri olan İpek Soylu, Junior Grand Slams'lerin tümünde yer alarak Türkiye'ye bir ilki getirmiştir. Aynı zamanda dünyanın en prestijli turnuvalarından biri olan Wimbledon Gençler kategorisinde 2012 yılında verdiği büyük mücadele ile Grand Slam’de ana tabloda oynayan ilk Türk bayan tenisçi olduğu gibi, ITF Junior klasmanında 13. sıraya yükselerek Türk sporunda bir ilki gerçekleştirmiştir. Soylu, Eylül 2014’de ABD’de oynanan Amerika Açık Tenis Turnuvası‘nda genç çift bayanlarda partneri ile sergilediği mücadele ile şampiyon olarak, Türkiye’nin ilk Grand Slam kupasını kazanmış ve Türk spor tarihine adını yazdırmıştır. İpek Soylu, 2016 Fransa Açık tenis turnuvasında Çağla Büyükakçay’dan hemen sonra ana tabloya kalmayı başaran ikinci Türk kadın tenisçi oldu. WTA dünya klasmanında Soylu, 2016 yılında en yüksek tekler sıralaması 151 numaraya kadar yükselmiştir. Çiftlerde ise 2017 yılında 63 numaraya kadar yükselmiştir. İpek Soylu şu anda ENKA Spor Kulübü oyuncusu olarak mücadelelerine devam etmektedir.

haberdetay

Neslihan Yiğit (Badminton)

26 Şubat 1994'te Bursa'da dünyaya gelen Neslihan Yiğit, milli badminton sporcusudur. 2012 Yaz Olimpiyatları'nda Türk sporunu temsil eden Yiğit, badmintonda Olimpiyatlara katılan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçmiştir. Mersin'in ev sahipliğindeki 2013 Akdeniz Oyunları'nda mücadele eden sporcu, tek ve çift kadınlarda Özge Bayrak ile şampiyonluğa ulaşmıştır. Yiğit, 2018 yılında İspanya'da düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazanarak badmintonda Türk sporunun gururu olmuştur.

haberdetay

İrem Yaman (Taekwondo)

İrem Yaman, 4 Ağustos 1995'te Ankara'da dünyaya geldi. 8 yaşında taekwondoya başlayan Yaman'ın katıldığı ilk uluslararası turnuva, 2014 Eylül'ünde Innsbruck'ta düzenlenen 2014 Avrupa 21 Yaş Altı Taekwondo Şampiyonası'ydı. Bu şampiyonadan altın madalya ile dönen Yaman, Mayıs 2018'de Kazan'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'ndan üst üste ikinci kez altın madalyayla ve yine aynı yıl İspanya'da düzenlenen Akdeniz Oyunları'ndan da birincilikle dönmüştü. İrem Yaman, uluslararası müsabakalarda kazandığı pek çok madalya ile kariyerini geliştirerek dünyanın sayılı taekwondocuları arasına girmeyi başarmış ve Türk sporu tarihine genç yaşta girmiştir.

haberdetay

Deniz Selin Ünlüdağ (Eskrim)

2001 yılında İzmir'de doğan Deniz Selin Ünlüdağ, 2017'de 23 Yaş Altı Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda kadın milli takımı ile altın madalya kazandı. 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda kadınlar kılıç kategorisinde Avrupa şampiyonu olan Deniz Selin Ünlüdağ'ın bu başarısı 95 yıllık eskrim tarihimizde İbrahim Ahmed Acar’dan sonra bireysel kategoride Avrupa Şampiyonluğu kazanan ikinci isim olarak Türk sporu tarihinine geçmiş oldu.

haberdetay

İlke Özyüksel (Modern Pentatlon)

1997 yılında Ankara'da dünyaya gelen İlke Özyüksel, 9 yaşında spor yapmaya başladı. Koşu parkurunda herkesin dikkatini çekmesine rağmen, 1500 metreci olmak yerine, Türkiye'de az bilinen, erkeklerle özdeşleşmiş modern pentatlonu tercih etti. 2012 yılında Polonya'nın Varşova kentinde düzenlenen Modern Pentatlon Yıldızlar B Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'nda Türk sporunu temsil eden Özyüksel, 2018 yılında İspanya'da düzenlenen Avrupa Gençler Modern Pentatlon Şampiyonası'nda genç kadınlar dünya rekorunu kırarak altın madalya kazandı.

haberdetay

Hamza Alaca (Güreş)

2001 yılında Osmaniye'de dünyaya gelen Hamza Alaca, güreş kariyerini Kahramanmaraş'ta devam ettirmektedir. 2018 yılında Hırvatistan'ın Zagrep kentinde düzenlenen Dünya Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak tarihi bir başarının altına imza atan Alaca, bu sonuçla Türk sporuna yıldızlar kategorisinde beş sene aradan sonra ilk altın madalyasını da kazandırmış oldu. Dünya şampiyonu güreşçi Hamza Alaca, yeni Hamza Yerlikaya olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ediyor.

haberdetay

Muhammed Furkan Özbek (Halter)

2001 yılında doğan Muhammed Furkan Özbek, haltere 9 yaşında başladı. Ulusal ve uluslararası pek çok yarışmaya katılan Özbek, 2018 yılında İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olmuş ve yine aynı yıl Arjantin'de düzenlenen 3. Gençlik Olimpiyatları'nda da altın madalyanın sahibi olmuştu. Özbek, Türk sporuna kazandırdığı madalyalar ile geleceğin yeni Halil Mutlu'su olma yolunda hızla ilerlemektedir.