#BOKS

Türkiye, Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kota Müsabakaları'na talip

1 Şubat 2021 Pazartesi
Türkiye, Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kota Müsabakaları'na talip
#BOKS

Türkiye, Tokyo Olimpiyatları Avrupa Kota Müsabakaları'na talip

1 Şubat 2021 Pazartesi
Paylaş

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Tokyo Olimpiyatları için Londra'da nisan ayında yapılması planlanan Avrupa Kota Müsabakaları'nın iptal edilmesinin ardından bu organizasyona talip olduklarını söyledi.

Başkan Gözgeç, İngiltere'de artan koronavirüs vakaları nedeniyle organizasyonun Londra'da yapılmasından vazgeçildiğini belirtti.

Bu sürecin ardından organizasyonun Türkiye'de yapılması için çalışmalara başladıklarını anlatan Gözgeç, "Avrupa Kota Müsabakaları'na talip olacağız. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) başvuruda bulunacağız. Türkiye'de yapılması için çok cazip tekliflerimiz olacak. İngiltere'de sporcu başı bir günlük yatak parası 150 pound. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Boks Federasyonu bünyesinden karşılayıp gerekirse para almayacağız. Cazip olsun diye böyle bir teklifimiz olacak. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener'den de yardım talep edeceğiz. Benim de kendi kişisel girişimlerim var." ifadelerini kullandı.

haberdetay

Eyüp Gözgeç, organizasyonunun Türkiye'de yapılmasının Türk boksörlere avantaj sağlayacağını dile getirerek, "Psikolojik olarak sporcular üzerinde çok büyük etkisi olacak. Türkiye'nin dışındaki her yer bize gurbet ama kendi evimizde olunca sporculara öz güven gelecek. Organizasyonda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyacağız. Bir otelin içinde 7 günlük yaşam olacak. Ondan sonra da sağ salim memleketlerine göndereceğiz. Tarih değişmezse nisan ayının 22'sinde olacak." diye konuştu.

Koronavirüs sürecini Türkiye'nin Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha iyi yönettiğini vurgulayan Gözgeç, "Ülke olarak yaptığımız organizasyonları görüyorsunuz. Dünyaya örnek organizasyon yapıyoruz. Bunu alabilirsek en kralını yaparız." değerlendirmesinde bulundu.