#GÖRME ENGELLİLER SPORLARI

TURKSPORU branşlar serisinde bu hafta: Goalball nedir?

1 Aralık 2020 Salı
TURKSPORU branşlar serisinde bu hafta: Goalball nedir?
#GÖRME ENGELLİLER SPORLARI

TURKSPORU branşlar serisinde bu hafta: Goalball nedir?

1 Aralık 2020 Salı
Paylaş

TURKSPORU branşlar serisine goalball sporu ile devam ediyoruz. TURKSPORU olarak “Goalball nedir?” sorusuna yanıt vermek için bu branşın temel bilgilerini ve kazandığımız başarılarımızı derledik.

Goalball nedir?

Goalball oyunu görme engellilere özgü bir takım sporudur. Kapalı salonlarda, üçer kişilik iki takım arasında oynanır. Müsabakalar sırasında her takım 6 oyuncudan oluşur. Bunların 3’ü asıl, 3’ü de yedek oyuncudur.

Goalball oyuncuları değişik şiddette görme bozukluklarına sahip kişiler olduklarından, oyun sırasında şansları eşitlemek için görmelerini tamamen engelleyen gözlükler ve göz pedi takmak zorundadırlar. Böylece oyuna katılan tüm oyuncular tamamen ve eşit şekilde kör olur ve sadece işitme ve dokunma duyularına güvenirler.

Goalball nasıl oynanır?

Goalball, oyun sahası dikdörtgen biçimindedir. Saha, 18 m uzunluğunda ve 9 m genişliğindedir. Oyunda, karşılıklı iki kale bulunmaktadır. Kaleler, futboldaki gibi konumlandırılır ve sahanın iki ucunda yer alır. Kalelerin yüksekliği 130 cm, genişliği ise 9 metredir. Oyunda kullanılan top 1250 gr ağırlığındadır. Bu topun içinde ses çıkaran ziller vardır. Topun yüzeyinde, içerisinde bulunan zillerin sesinin dışarıya yayılmasına yarayan delikler bulunur. Goalball karşılaşmasında oyuncular belli kurallarla ve atış tekniğini kullanarak topu birbirlerine doğru fırlatırlar. Oyunda en çok gol atan takım karşılaşmayı kazanmış olur.

Maçlar, on ikişer dakikalık iki devre halinde ve 24 dakika oynanır. Devre arası 3 dakikalık dinlenme bulunur. Maçı normal süresi beraberlikle biterse, üçer dakikalık iki devre daha oynanır. Bu sürede de beraberlik bozulmazsa, kazanan tarafı serbest atışlar belirler.

Goalball bir salon oyunudur. Müsabakalarda kullanılan topun içindeki zillerin oyuncuları yönlendirmesine, sporcuların iyi konsantre olabilmelerine ve topa anında tepki verebilmelerine olanak sağlamak için, oyun sırasında salon bütünüyle sessiz olmalıdır. Kazanılan her sayıdan sonra yükselen tezahüratları izleyen sessizlik tekrar oyuna dönüldüğünün işaretidir.

haberdetay

Goalball oyununun tarihi

Goalball, 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sett Renidle tarafından, savaşta görme yetilerini kaybeden savaş gazilerinin rehabilitasyonuna yardımcı olmak amacıyla icat edilmiş bir oyundur. Oyun, dünyaya 1976 yılında Toronto Paralimpik Olimpiyatları’nda bir gösteri sporu olarak tanıtılmıştır ve 1980 Arnhem’dan itibaren de paralimpik oyunlarda oynanmaktadır.

İlk dünya şampiyonası 1978 yılında Vocklamarck, Avusturya’da gerçekleştirilmiştir ve o yıldan beri her dört yılda bir gerçekleştirilmektedir. 1984 yılında New York Paralimpik Olimpiyatları’nda kadınlar da dahil olmuştur. O zamandan beri goalball branşının popülaritesi giderek artmıştır ve oyun günümüzde Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu’na (IBSA) üye olan tüm ülkelerde oynanmaktadır.

İlk kez katıldığımız 2012 Londra Olimpiyatları’nda Yusuf Uçar, Abdullah Aydoğdu, Hüseyin Alkan, Mehmet Cesur, Okan Düzgün ve Tuncay Karakaya’dan oluşan erkek milli takımımız bronz madalya kazanarak eşsiz bir başarıya imza atmıştır.

haberdetay

Goalball branşında Türkiye’nin belli başlı başarıları

2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda, erkeklerde bronz madalya

2013 Konya Avrupa Şampiyonası’nda, kadınlarda gümüş, erkeklerde bronz madalya

2014 Malmö Avrupa A Ligi’nde, kadınlarda bronz madalya

2015 Kaunas Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar ve erkeklerde altın madalya

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda, kadınlarda altın madalya

2017 Lahti Avrupa Şampiyonası’nda, kadınlarda gümüş madalya

2018 Malmö Dünya Şampiyonası’nda, kadınlarda gümüş madalya

2019 Rostock Avrupa Şampiyonası’nda, kadınlarda altın madalya

2020 Pajulahti Oyunları’nda kadınlar ve erkeklerde gümüş madalya