#SU SPORLARI

TURKSPORU branşlar serisinde bu hafta: Sualtı ragbisi nedir?

13 Ekim 2020 Salı
TURKSPORU branşlar serisinde bu hafta: Sualtı ragbisi nedir?
#SU SPORLARI

TURKSPORU branşlar serisinde bu hafta: Sualtı ragbisi nedir?

13 Ekim 2020 Salı
Paylaş

TURKSPORU branşlar serisine sualtı ragbisi sporu ile devam ediyoruz. Sualtı ragbisi, çok az bilinen branşlardan biri. TURKSPORU olarak ‘sualtı ragbisi nedir?’ sorusuna yanıt vermek için bu branşın temel bilgilerini ve kazandığımız başarılarımızı derledik.

Sualtı ragbisi nedir?

Gücün, çevikliğin, dayanıklılığın ve zekânın mükemmel bir bütünlük gösterdiği sualtı ragbisi, bir üstün performans sporudur. Sualtı ragbisinin en önemli özelliği ileri-geri, aşağı-yukarı ve sağa-sola ataklarla yapılan dünyanın üç boyutlu tek sporu olmasıdır. Ragbi ile isim benzerliği dışında bir ilgisi yoktur.

Sualtı ragbisinin tarihi

Sualtı ragbisi, 1960’lı yıllarda Fransız deniz komandolarının Kenya sahillerinde Hindistan cevizinin içine kum doldurarak, göğüs göğse muharebeye dayalı oynadıkları eğitsel bir oyun şeklinde başlamıştır. Fransızlar tarafından Avrupa’ya taşınan bu oyun, Almanya’da bir sualtı kulübüne üye olan Ludwing von Bersuda tarafından, içi tuzlu suyla dolu sualtı topu fikrini ortaya atmasıyla hayata geçmiştir.

İlk resmi sualtı ragbisi müsabakası Almanya’nın Mülheim kentinde 4 Ekim 1964 yılında oynanmıştır. İlk resmi turnuva ise 5 Kasım 1965’te düzenlenmiştir. Takip eden yıllarda yükselen oyun kalitesi ve sualtı ragbisine olan talep artmış ve 1978 yılında CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) tarafından bu branş resmi olarak kabul edilmiştir.

İlk Avrupa Şampiyonası Nisan 1978’de İsveç’in Malmö şehrinde düzenlenmiştir. İlk resmi dünya şampiyonası ise sporun doğduğu topraklarda Almanya’nın Mülheim şehrinde 1980 yılında oynanmıştır.

haberdetay

Sualtı ragbisi nasıl oynanır?

3,5m – 5m derinliğe sahip havuzlarda oynanan sualtı ragbisinde oyunun amacı, içinde tuzlu su konsantresi bulunan topun, oyun alanının karşılıklı dip kenar köşelerinde bulunan kaleler içine sokarak sayı elde etmektir. Sualtı ragbisinde ana fikir; beceri, hız, manevra kabiliyeti ve nefes tutmayı kullanarak topa sahip olmak ve rakiplerinizi alt etmektir.

Oyuncular maske, palet, şnorkel, başlık kullanırlar.

Oyunun temel kuralları

Oyun, beş dakikalık devre arasıyla 15 dakikalık yarılardan oluşur. Her takımın maç başına bir 60 saniyelik mola alma hakkı vardır. Oyun sırasında herhangi bir ihlal durumunda oyun saati durur.

Takımlar 12 kişiden oluşur, bunların 6’sı sahada diğer 6’sı ise yedektir.

Sualtı ragbisi kuralları oldukça basittir. Temelde bu bir temas sporudur, karşı takımdan oyuncu topa sahipse ona karşı hamle yapılabilir. Herhangi bir kural ihlali, sudaki iki hakem ve bir masa hakemi tarafından değerlendirilir.

Kural ihlalleri, serbest atış veya 2 dakika cezaları ile cezalandırılabilir. Hakemler, neredeyse kesin olan bir golün durdurulduğuna karar verirse, kural ihlali üzerinden ceza verebilir.

haberdetay

Sualtı ragbisinde Türkiye’nin başarıları

2019 - 27 Temmuz - 3 Ağustos 2019'da Avusturya'da düzenlenen 11. CMAS Sualtı Ragbisi Dünya Şampiyonası’nın en genç kadın takımı olan TSSF Sualtı Ragbisi Kadın Milli Takımı’mız, ilk kez katıldığı büyükler dünya şampiyonasında 14 ülke arasında 7. oldu.

2018 - Almanya’da 14-18 Kasım 2018'de yapılan CMAS Sualtı Ragbisi U21 Dünya Şampiyonası’nda Genç Kadın Milli Takımı’mız tarihi bir ilke imza atarak dünya şampiyonu olmayı başarırken, Genç Erkek Milli Takımı’mız dünya üçüncüsü oldu.

2016 - Avrupa Sualtı Ragbisi Ligi’nde ülkemizi temsil eden Ege Sualtı Ragbisi Spor Kulübü (EgeUWR) ilk defa katıldığı bu ligi üçüncü olarak tamamlayarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

2017 - Sualtı Ragbisi Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Erkek ve Kadın Takımlarımız beşinci oldu.

2017 - 19-21 Mayıs tarihleri arasında Almanya’da yapılan Sualtı Ragbisi Gençler Açık Alman Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Ege UWR, üç ayrı yaş kategorisinde (U15, U18, U21) iki şampiyonluk ve bir üçüncülük elde ederek, uluslararası başarılarına yenilerini ekledi.

2016 - Sualtı Ragbisi Erkek Genç Milli Takımı’mız, ilk kez katıldığı Kasım 2016’da Norveç’te yapılan CMAS Açık Avrupa ve Avrupa Gençler Sualtı Şampiyonası’nda tarihi bir başarıya imza attı ve ilk kez Avrupa şampiyonu oldu.