#YETENEĞİNİKEŞFET

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

8 Aralık 2018 Cumartesi
Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel
#YETENEĞİNİKEŞFET

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

8 Aralık 2018 Cumartesi

TURKSPORU’nun en büyük destekçisi Turkcell, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin resmi sponsoru oldu. Türk spor tarihinin en büyük altyapı projesi olarak değerlendirilen proje ile yılsonuna kadar ilkokul 3. sınıftaki öğrencilerin tamamı yetenek taramasından geçirildi. Böylece, yaklaşık 1 milyon çocuğun, çevikliği, esnekliği ve sürati gibi fiziksel özellikleri ölçümlendi ve burada elde edilen veriler Türk sporunun hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 81 ilindeki tüm ilkokullarda eş zamanlı başlatılan proje kapsamı her yıl ilkokul üçüncü sınıflarla devam edecek. Böylece Türkiye’nin spor altyapı haritası bilimsel veriler ışığında ilk defa ortaya çıkarılmış olacak.

Amaç; TURKSPORU’nun altyapısını sağlamlaştırmak ve gençlerin sporla iç içe büyümesini sağlamak olacak.

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

Sonuçlarının Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Eğitimi ve Bilim Kurulu tarafından değerlendirildiği projede spora yatkınlıkları belirlenen çocuklar, bir yıl sürecek “Temel Hareket Becerileri Eğitimine” tabii tutuluyor. Bu süreç sonrasında çocuklar aynı testlerin tekrarı ve yeni birçok teste tabii tutularak ve yatkınlık değerleri bir kez daha kontrol edilecek. Aralarından yetenekli olanlar seçilerek Sporcu Eğitim Merkezleri, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri (TOHM), federasyonlar ve kulüplere yönlendirilecek. Böylece TURKSPORU’nun yeni yıldızları tesadüfler sonrasında değil, bilimin ışığıyla ortaya çıkacak.

“Türkiye’nin genç yeteneklerini keşfetmeye geliyoruz.”

Türk spor tarihinin en önemli projelerinden birini hayata geçirdiklerini dile getiren Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK; “‘Yeteneğini Keşfet’ sloganıyla yola çıktığımız bu proje sayesinde; sadece gençlerimiz kendi yeteneklerini keşfetmeyecekler; aynı zamanda Anadolu, kendi bağrında büyüttüğü evlatlarının kabiliyetlerini keşfedecek ve bu ülke, bir ana gibi o çocuklarını geleceğe hazırlayacaktır. Türkiye’nin genç yeteneklerini keşfetmeye geliyoruz. Dolayısıyla bir spor seferberliği başlatıyoruz. İnanıyoruz ki bu çalışma Türkiye için, Türk sporu için ve bu memleketin bütün çocukları için tarihi bir adım olacaktır. Yarının genç olimpiyat şampiyonları için bugün tohumu ekiyoruz. Tohum, lansmanını yaptığımız projemizdir; meyveler ise inşallah Ay Yıldızı gururla dalgalandırarak, bütün memleketin göğsünü kabartacak sporcularımız olacaktır. Türk sporuna çağ atlatacak bu protokolün hayata geçirilmesinde ve projenin başlamasında, bizlere öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Projenin Resmi Sponsoru Turkcell’e de teşekkür eden Bakan Osman Aşkın Bak, “Türkiye’nin yeteneklerini keşfetmesi yolunda mesafe alırken; onların da bize sağladığı katkılar unutulmayacaktır. Turkcell’in gösterdiği bu hassasiyet; umuyor ve inanıyorum ki başka pek çok kuruluşumuza da örnek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

"Bu proje Türk sporunun geleceğine yapılan büyük bir yatırım"

TURKSPORU’nun en büyük destekçisi olduklarını vurgulayan ve bu değerli projenin resmi sponsoru olmaktan gurur duyduklarını belirten Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Kurulduğumuz ilk günden bu yana TURKSPORU’nun yanında yer aldık. Türk sporuna gerek sponsor olarak gerekse de bilinirlik ve farkındalık yaratarak destek olmaya Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi aracılığıyla devam ediyoruz. Ülkemizin Olimpiyat Oyunları hedefini de göz önüne alarak Atletizm ve Yüzme Federasyonlarımızla omuz omuza çalışıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde 56 milyon TL ile Türkiye’nin ilk ve en büyük kaynağa sahip Olimpik sporları projesini hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Engelli spor branşlarına destek vererek engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırma yolunda katkı sağlıyoruz. Şimdi de iki bakanlığımızla birlikte TURKSPORU’nun altyapı envanterini çıkaran projenin paydaşıyız. Artık bu topraklardan neredeyse her branşta dünya şampiyonlarının çıkacağına şahitlik edeceğiz. Çünkü bu proje sayesinde sadece yetenekli çocuklar keşfedilmeyecek, aynı zamanda gençlerimiz sporla iç içe büyüyecek bir ortama sahip olacak. Bu bir sporcu tarama programı olduğu kadar çocukları sporla buluşturma programı. Turkcell olarak bu projenin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Projenin Resmi Sponsoru Turkcell’e de teşekkür eden Bakan Osman Aşkın Bak, “Türkiye’nin yeteneklerini keşfetmesi yolunda mesafe alırken; onların da bize sağladığı katkılar unutulmayacaktır. Turkcell’in gösterdiği bu hassasiyet; umuyor ve inanıyorum ki başka pek çok kuruluşumuza da örnek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rakamlarla Proje

81il
135Tesis
2.943Projede Çalışan
Kişi Sayısı
14.578Okul
1.226.503Öğrenci

Aileler verilere e-devletten ulaşabiliyor

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi sonrasında elde edilen veriler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu projeden sorumlu olan birimi Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı’nda tutuluyor. Sonuçları ise yine Bakanlığın içindeki Bilim Kurulu tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca velilerin de çocukları ile ilgili bilgileri görebilmeleri için e-devlet üzerinden oluşturulan spor karnesi ile ailelerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Beklenti Olimpik Başarı

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nde beklenti tarama yapılan çocukların temel eğitimlerine devam etmek olacak. Böylece oluşturulacak geniş bir sporcu havuzuyla, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonlarının çıkacağı elit sporcu sayısı da arttırılacak.

Aileler de eğitilecek

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nde sadece beklentileri karşılayan ve fiziksel yeterlilik açısında da müsabık sporcu olması beklenen sporcu adayları eğitilmeyecek. Bu çocukların ileride büyük spor yıldızları olabilmesi için ailelerine de eğitim verilecek. Böylece Türkiye topyekûn bir spor kalkınma projesine imza atmış olacak.

Projenin ilk etap sonuçları

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Turkcell'in resmi sponsorluğuyla hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi'nin ilk etabı tamamlandı.

Türkiye'nin spor altyapı haritasını bilimsel veriler ışığında ilk defa ortaya koymak hedefiyle çıkılan yolda binlerce çocuğun çevikliği, esnekliği ve sürati gibi fiziksel özellikleri ölçümlendi.

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

2017/2018 Eğitim-Öğretim Yılı: 07 Mayıs - 07 Haziran 2018 Tarihleri Arasında Projeye Katılan Öğrenci Sayılarının Bölgelere Göre Dağılımı ve Bölgeler İçerisindeki Katılım Oranları

 • Bölge
 • Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı
 • Seçilen
 • Yüzde
Bölge :

TOPLAM

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

423.557

Seçilen :

46.884

Yüzde :

9,03

Bölge :

Akdeniz

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

64.096

Seçilen :

7.098

Yüzde :

11

Bölge :

Doğu Anadolu

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

42.834

Seçilen :

5.420

Yüzde :

12

Bölge :

Ege

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

44.420

Seçilen :

4.434

Yüzde :

9

Bölge :

İç Anadolu

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

66.296

Seçilen :

6.500

Yüzde :

9

Bölge :

Güney Doğu Anadolu

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

47.361

Seçilen :

5.447

Yüzde :

9

Bölge :

Karadeniz

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

60.415

Seçilen :

8.362

Yüzde :

13

Bölge :

Marmara

Tarama Yapılan Öğrenci Sayısı :

98.135

Seçilen :

9.623

Yüzde :

9

81 ilde 1 milyon 200 Bin sporcu adayı tarandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi geleceğin şampiyon sporcularını yetiştirmeye devam ediyor. Mayıs 2018’de başlatılan proje ile adım adım Türkiye’nin spor altyapı haritası oluşturuluyor. Sportif Yetenek Taraması ile hedef TURKSPORU’na her yıl binlerce sporcu kazandırmak.

2018 yılında başlayan projede bugüne dek neler yapıldı?

Sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak; çocuk ve gençlerimizi sporla tanıştırmak, sporu geniş kitlelere yaymak, spor kültürü yerleştirmek, sporu sevdirmek, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit etmek, onları spor branşlarına yönlendirerek üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla, Türkiye çapında 81 ilde eş zamanlı olarak hayata geçen projede her yıl ilkokul üçüncü sınıfta okuyan yaklaşık 1.200.000 (bir milyon iki yüz bin) öğrenciye yönelik, spora yatkınlık ölçümleri gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında, 07 Mayıs - 07 Haziran 2018 tarihleri arasında 81 il, 957 ilçe 9427 okulda, 423.557 öğrencimizin sportif taramaları gerçekleştirilmiştir.

 • Spora yatkınlğı belirlenerek seçilen 46.884 öğrencimize 81 ilde, Temel Hareket Becerileri Eğitimi ve branşa özgü Temel Hareket Becerileri Eğitimi verilmiştir. Çoklu branş gelişimin içeren Spor Eğitimi verilmeye devam etmektedir.
 • Bu eğitimlerin ardından ileri Düzey Spor Dalı Eğitimi verilecektir.

1 Ekim 2018- 18 Ocak 2019 tarihleri arasında 81 il, 14578 okulda 802.946 öğrenicimizin sportif taramaları gerçekleştirilmiştir.

 • Ölçümlere katılan ve spora yatkınlığı belirlenerek seçilen 100.000 öğrencimiz Temel Hareket Becerileri Eğitimi almak için davet edilmiştir.

Farklı uyruklardan 40 bin öğrenci taramadan geçti

 • Ülkemizde eğitim gören 83 ülke vatandaşı 40.843 öğrencinin 816’sı Sportif Yetenek Taraması katılarak Temel Hareket ve Sportif Beceriler Eğitimine davet edilmiştir.

RAKAMLARLA PROJE

1 milyon 200 bin: ilk iki etap öğrenci taramasında ulaşılan rakam

14.578: Proje kapsamında ulaşılan ilkokul sayısı

2943: Projede yer alan personel sayısı

1350: Projede yer alan öğretmen sayısı

945: Projede yer alan antrenör sayısı

3551: Projeye dâhil olan engelli öğrenci sayısı

135: Türkiye genelinde projeye yürüten ölçüm ekibi sayısı

83: Ülkemizde eğitim gren 83 farklı ülkeden öğrenci projeye dâhil edildi

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

PROJE NASIL İŞLİYOR?

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

1. Süreç

Her yıl Mart – Nisan - Mayıs ayları boyunca Türkiye genelinde en az 1 milyon 3.sınıf öğrencisinin el kavrama kuvveti, esneklik, çeviklik, geriye sağlık topu atma, sürat koşusu gibi özelliklere göre taranır.

2. Süreç

Taramalar sonucunda özellikleri ortalamanın üzerinde olan öğrenciler 3 modüllük bir eğitime tabi tutulur. İlk modül 2, ikinci modül 4, üçüncü eğitim modülü ise 6 ay sürer.

3. Süreç

İlk iki süreç sonunda belirlenen kapsamlı bir test sürecinden geçirilir. Bu testler ilk taramadan en az 18 ay sonra gerçekleştirilir.

4. Süreç

Hedef üçüncü sürece katılan öğrencileri bu aşamaya taşımaktır. Bu seviyeye gelmiş öğrenciler spor branşı seçimlerine yönlendirilirler. Eğitimler 2 ila 4 yıl arasında sürer.

5. Süreç

Bu seviyede ileri düzeyde spor eğitimleri verilir ve performans süreçleri başlatılır. Yaklaşık 4 bin öğrencinin bu eğitimleri alıp Türkiye’nin sporcu havuzundaki yerini alması beklenir.

2018/2019 Eğitim-Öğretim Yılı: 01 Ekim 2018 - 18 Ocak 2019 Tarihleri Arasında Projeye Katılan Öğrenci Sayılarının Bölgelere Göre Dağılımı ve Bölgeler İçerisindeki Katılım Oranları

 • Bölge
 • Tarama Yapılan Çocuk Sayısı
 • 7-8-9 Yaş
 • Seçilen
 • Yüzde
Bölge :

TOPLAM

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

802.946

7-8-9 Yaş :

795.476

Seçilen :

100.000

Yüzde :

12,57

Bölge :

Akdeniz Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

117.534

7-8-9 Yaş :

116.241

Seçilen :

10.857

Yüzde :

9,34

Bölge :

Doğu Anadolu Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

63.567

7-8-9 Yaş :

63.008

Seçilen :

5.247

Yüzde :

8,33

Bölge :

Ege Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

78.817

7-8-9 Yaş :

78.320

Seçilen :

8.240

Yüzde :

10,52

Bölge :

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

111.841

7-8-9 Yaş :

109.796

Seçilen :

9.943

Yüzde :

9,06

Bölge :

İç Anadolu Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

129.922

7-8-9 Yaş :

128.984

Seçilen :

16.089

Yüzde :

12,47

Bölge :

Karadeniz Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

71.989

7-8-9 Yaş :

71.699

Seçilen :

8.343

Yüzde :

11,64

Bölge :

Marmara Bölgesi

Tarama Yapılan Çocuk Sayısı :

229.276

7-8-9 Yaş :

227.428

Seçilen :

41.281

Yüzde :

18,15

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

16 Temmuz- 14 Eylül Eğitim Programı

pdf