#YETENEĞİNİKEŞFET

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

8 Aralık 2018 Cumartesi
Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel
#YETENEĞİNİKEŞFET

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi

8 Aralık 2018 Cumartesi

TURKSPORU’nun en büyük destekçisi Turkcell, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nin resmi sponsoru oldu. Türk spor tarihinin en büyük altyapı projesi olarak değerlendirilen proje ile her yıl sonuna kadar ilkokul 3. sınıftaki öğrenciler yetenek taramasından geçiriliyor. Böylece Türkiye’nin 81 ilindeki her yıl yaklaşık 1 milyon çocuğun, çevikliği, esnekliği ve sürati gibi fiziksel özellikleri ölçümleniyor ve burada elde edilen veriler Türk sporunun hizmetine sunuluyor. Böylece Türkiye’nin spor altyapı haritası bilimsel veriler ışığında ilk defa ortaya çıkarılmış oluyor.

Amaç; TURKSPORU’nun altyapısını sağlamlaştırmak ve gençlerin sporla iç içe büyümesini sağlamak olacak.

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

Sonuçlarının Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Eğitimi ve Bilim Kurulu tarafından değerlendirildiği projede spora yatkınlıkları belirlenen çocuklar, bir yıl sürecek “Temel Hareket Becerileri Eğitimine” tabii tutuluyor. Bu süreç sonrasında çocuklar aynı testlerin tekrarı ve yeni birçok teste tabii tutularak ve yatkınlık değerleri bir kez daha kontrol edilecek. Aralarından yetenekli olanlar seçilerek Sporcu Eğitim Merkezleri, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri (TOHM), federasyonlar ve kulüplere yönlendirilecek. Böylece TURKSPORU’nun yeni yıldızları tesadüfler sonrasında değil, bilimin ışığıyla ortaya çıkacak.

“Türkiye’nin genç yeteneklerini keşfetmeye geliyoruz.”

Türk spor tarihinin en önemli projelerinden birini hayata geçirdiklerini dile getiren Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın BAK; “‘Yeteneğini Keşfet’ sloganıyla yola çıktığımız bu proje sayesinde; sadece gençlerimiz kendi yeteneklerini keşfetmeyecekler; aynı zamanda Anadolu, kendi bağrında büyüttüğü evlatlarının kabiliyetlerini keşfedecek ve bu ülke, bir ana gibi o çocuklarını geleceğe hazırlayacaktır. Türkiye’nin genç yeteneklerini keşfetmeye geliyoruz. Dolayısıyla bir spor seferberliği başlatıyoruz. İnanıyoruz ki bu çalışma Türkiye için, Türk sporu için ve bu memleketin bütün çocukları için tarihi bir adım olacaktır. Yarının genç olimpiyat şampiyonları için bugün tohumu ekiyoruz. Tohum, lansmanını yaptığımız projemizdir; meyveler ise inşallah Ay Yıldızı gururla dalgalandırarak, bütün memleketin göğsünü kabartacak sporcularımız olacaktır. Türk sporuna çağ atlatacak bu protokolün hayata geçirilmesinde ve projenin başlamasında, bizlere öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Projenin Resmi Sponsoru Turkcell’e de teşekkür eden Bakan Osman Aşkın Bak, “Türkiye’nin yeteneklerini keşfetmesi yolunda mesafe alırken; onların da bize sağladığı katkılar unutulmayacaktır. Turkcell’in gösterdiği bu hassasiyet; umuyor ve inanıyorum ki başka pek çok kuruluşumuza da örnek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

"Bu proje Türk sporunun geleceğine yapılan büyük bir yatırım"

TURKSPORU’nun en büyük destekçisi olduklarını vurgulayan ve bu değerli projenin resmi sponsoru olmaktan gurur duyduklarını belirten Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Kurulduğumuz ilk günden bu yana TURKSPORU’nun yanında yer aldık. Türk sporuna gerek sponsor olarak gerekse de bilinirlik ve farkındalık yaratarak destek olmaya Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi aracılığıyla devam ediyoruz. Ülkemizin Olimpiyat Oyunları hedefini de göz önüne alarak Atletizm ve Yüzme Federasyonlarımızla omuz omuza çalışıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde 56 milyon TL ile Türkiye’nin ilk ve en büyük kaynağa sahip Olimpik sporları projesini hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Engelli spor branşlarına destek vererek engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırma yolunda katkı sağlıyoruz. Şimdi de iki bakanlığımızla birlikte TURKSPORU’nun altyapı envanterini çıkaran projenin paydaşıyız. Artık bu topraklardan neredeyse her branşta dünya şampiyonlarının çıkacağına şahitlik edeceğiz. Çünkü bu proje sayesinde sadece yetenekli çocuklar keşfedilmeyecek, aynı zamanda gençlerimiz sporla iç içe büyüyecek bir ortama sahip olacak. Bu bir sporcu tarama programı olduğu kadar çocukları sporla buluşturma programı. Turkcell olarak bu projenin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Projenin Resmi Sponsoru Turkcell’e de teşekkür eden Bakan Osman Aşkın Bak, “Türkiye’nin yeteneklerini keşfetmesi yolunda mesafe alırken; onların da bize sağladığı katkılar unutulmayacaktır. Turkcell’in gösterdiği bu hassasiyet; umuyor ve inanıyorum ki başka pek çok kuruluşumuza da örnek olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rakamlarla Proje

81il
135Tesis
2.943Projede Çalışan
Kişi Sayısı
14.578Okul
1.226.503Öğrenci

Aileler verilere e-devletten ulaşabiliyor

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi sonrasında elde edilen veriler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu projeden sorumlu olan birimi Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı’nda tutuluyor. Sonuçları ise yine Bakanlığın içindeki Bilim Kurulu tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca velilerin de çocukları ile ilgili bilgileri görebilmeleri için e-devlet üzerinden oluşturulan spor karnesi ile ailelerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Beklenti Olimpik Başarı

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nde beklenti tarama yapılan çocukların temel eğitimlerine devam etmek olacak. Böylece oluşturulacak geniş bir sporcu havuzuyla, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonlarının çıkacağı elit sporcu sayısı da arttırılacak.

Aileler de eğitilecek

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’nde sadece beklentileri karşılayan ve fiziksel yeterlilik açısında da müsabık sporcu olması beklenen sporcu adayları eğitilmeyecek. Bu çocukların ileride büyük spor yıldızları olabilmesi için ailelerine de eğitim verilecek. Böylece Türkiye topyekûn bir spor kalkınma projesine imza atmış olacak.

PROJE NASIL İŞLİYOR?

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel

1. Süreç

Her yıl Mart – Nisan - Mayıs ayları boyunca Türkiye genelinde en az 1 milyon 3.sınıf öğrencisinin el kavrama kuvveti, esneklik, çeviklik, geriye sağlık topu atma, sürat koşusu gibi özelliklere göre taranır.

2. Süreç

Taramalar sonucunda özellikleri ortalamanın üzerinde olan öğrenciler 3 modüllük bir eğitime tabi tutulur. İlk modül 2, ikinci modül 4, üçüncü eğitim modülü ise 6 ay sürer.

3. Süreç

İlk iki süreç sonunda belirlenen kapsamlı bir test sürecinden geçirilir. Bu testler ilk taramadan en az 18 ay sonra gerçekleştirilir.

4. Süreç

Hedef üçüncü sürece katılan öğrencileri bu aşamaya taşımaktır. Bu seviyeye gelmiş öğrenciler spor branşı seçimlerine yönlendirilirler. Eğitimler 2 ila 4 yıl arasında sürer.

5. Süreç

Bu seviyede ileri düzeyde spor eğitimleri verilir ve performans süreçleri başlatılır. Yaklaşık 4 bin öğrencinin bu eğitimleri alıp Türkiye’nin sporcu havuzundaki yerini alması beklenir.

2018 yılında başlayan projede bugüne dek neler yapıldı?

Sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak; çocuk ve gençlerimizi sporla tanıştırmak, sporu geniş kitlelere yaymak, spor kültürü yerleştirmek, sporu sevdirmek, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukları tespit etmek, onları spor branşlarına yönlendirerek üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla, Türkiye çapında 81 ilde eş zamanlı olarak hayata geçen projede her yıl ilkokul üçüncü sınıfta okuyan yaklaşık 1.200.000 (bir milyon iki yüz bin) öğrenciye yönelik, spora yatkınlık ölçümleri gerçekleştirilmektedir.

1. 2017-18 grubu 12.665 öğrencinin Yönlendirme İşlemleri

Programın amaçları arasında yer alan spor branşlarına yönlendirmeleri gerçekleştirebilmek için 4. aşama test ve ölçümlere (denge, reaksiyon, boy, kilo, kulaç uzunluğu ve oturma yüksekliği) girmeye hak kazanan 2017-2018 dönemi toplam 19.038 öğrencinin Covid-19 nedeniyle ertelenen test ve ölçümleri için 81 ilde eş zamanlı olarak çağrıldı. Ölçümleri tamamlayarak yönlendirme aşamasında devam eden öğrenci sayısı 12.665’tir.

12.665 öğrencinin yönlendirme puanları hazırlanmış, ilk olarak SEM’lerine yönlendirme işleminin yapılması planlanmıştır. SEM bulunan 46 ilimizdeki Sportif Yetenek Taraması Programı yönlendirme aşamasında bulunan öğrencilerin SEM müracaat etmeleri sağlanacaktır. Böylece illerde en yetenekli çocukların SEM branşlarında bulunanlar en iyi yönlendirme alanına başlamış olacaklardır.

Bunun yanında SEM ve TOHM’da bulunan yaklaşık 2.900 sporcunun Sportif Yetenek Taramasında kullanılan 14 test skorları alınarak bilim kurulu ile modelleme yapılarak branş seçmede federasyonların verdiği puanlar ile ilişkilendirilerek kullanılacaktır.

SEM yönlendirme işlemlerine 81 ilimizdeki tüm sporcuların yönlendirilmesine başlanacaktır. Bu tarihe kadar iller ile birebir toplantılar yapılarak, öğrencilerin ilinde kendine en uygun branşa yönlendirilmesi planlanacaktır.

2. 2018-19 grubu 36613 öğrencinin Eğitim İşlemleri

2018-2019 dönemi toplam 36.662 öğrencinin salgın nedeni ile ara verilen temel spor eğitimleri, okullarda yüz yüze eğitimlerin başlamasıyla birlikte tekrar başlatılacaktır. Eğitimleri kesintiye uğrayan 2017-2018 dönemi 19.038 ve 2018-2019 dönemi 36.662 toplam 55.700 öğrenci uzaktan eğitimlere davet edilmiştir. Aralık 2020 tarihinde başlayan uzaktan eğitimler 39,504 öğrenci, 1.957 antrenör eşliğinde 81 ilin katılımlarıyla öğrencilerin fiziksel hareketliliklerini korumak ve ev ortamında sporla kalmalarını sağlamak amacıyla devam etmektedir.

3. 2019-20 ve 2020-21 Grupları 2.649.441 öğrencinin Genel Tarama İşlemleri

Programın üçüncü dönemi olan 2019-2020 eğitim öğretim dönemindeki 3. sınıf öğrencilerin test ve ölçümlerine başlanmış ancak pandemi nedeniyle alınan tam kapanma kararı sebebiyle tamamlanamamıştır. 2019-2020 (1.312.771 öğrenci) ve 2020-2021(1.336.670 öğrenci) eğitim öğretim yılı toplam 2.649.441 öğrenci pandeminin etkilerinin azalması ile Haziran-Eylül 2021 döneminde hemen test ve ölçümlere alınarak çalışmalara dâhil edileceklerdir.

Turksporu-Sportif-Yetenek-Taramasi-Gorsel